Organ prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Licealiści PAMIĘTAJĄ!

Zawsze ogromną nadzieją napawa nas fakt, że młodzi ludzie angażują się w działania na rzecz upamiętniania historycznych bohaterskich czynów Polaków. Niektóre z tych działań wykraczają poza zwykły apel pamięci, pod okiem nauczycieli przybierają bardzo wymowną formę, a ich język skłania innych uczniów do refleksji.

Redakcja

Biuletyn Informacyjny AK

We wrześniu i październiku 2022 r. uczniowie klasy 3D XLIV LO im. Stefana Banacha w Warszawie przygotowali scenariusz wydarzeń skupiający się na Powstaniu Warszawskim. Poniżej publikujemy sprawozdanie z udziału w upamiętnieniu wydarzeń Powstania Warszawskiego organizowanego przez grupę uczniów tego liceum. Szereg działań miał przybliżyć społeczności szkolnej historię ofiar i bohaterów tamtych wydarzeń. Opiekunem całego przedsięwzięcia był prof. Maciej Turkiewicz. 

13 września 2022 r. stworzyliśmy w szkole instalację o tytule „Kartki z Kalendarza – Powstanie dzień po dniu”. Ekspozycja składała się z ponad 60 kart, które zostały zebrane podczas wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki temu swoistemu „kalendarium” mogliśmy dokładnie poznać każdy kolejny dzień Powstania Warszawskiego. 

14 września 2022 r. w ramach godziny wychowawczej wybraliśmy się na spacer historyczny, śladem bohaterów Powstania Warszawskiego na Mokotowie. W trakcie spaceru odwiedziliśmy:

  • – miejsce pamięci zamordowanych dzieci – ul. Dworkowa 1;
  • – pomnik poświęcony zamordowaniu ok. 140 żołnierzy pułku „Baszta” – ul. Dworkowa 3;
  • – miejsce pamięci ofiar zbrodni popełnionej przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego – ul. Belgijska 11;
  • – wieżę zegarową „Domku Gotyckiego” – ul. Puławska 59.

Wychowawca klasy oraz wybrani uczniowie omawiali historię związaną z tymi miejscami. Przy każdym z nich zapaliliśmy upamiętniające znicze.

2 października 2022 r. przygotowaliśmy kolejną instalację zorganizowaną dla uczczenia „Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy”.  Instalacja składała się z dwóch elementów. Przede wszystkim wywiesiliśmy wybrane imienne listy poległych osób cywilnych (ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego). Dzięki temu zwykłe „liczby” zyskały osobowy wymiar, za którym stał konkretny człowiek. 

Dodatkowo udostępniliśmy społeczności szkolnej listy Warszawiaków z okresu Powstania Warszawskiego (wyszukane w przestrzeni internetowej). Każdy z listów nakleiliśmy na kopertę, do której uczniowie mogli wrzucić odpowiedzi / przekazy / refleksje odnoszące się do treści listów.

Przedsięwzięcie to przybliżyło nam historię bohaterów tamtego okresu: zarówno żołnierzy AK jak i ludności cywilnej. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących faktów, osobiście odwiedzić miejsca pamięci oraz przyczynić się do dalszego przekazania wiedzy o tych niezwykle ważnych wydarzeniach uczniom naszej szkoły. 

Omawiane wydarzenia stanowią integralną częścią naszej lokalnej historii, o której należy nie tylko mówić „głośno”, ale także w sposób interesujący i możliwie nowatorski.

Dominik Kiernicki, Maciej Turkiewicz

Skip to content