Organ prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Kronika Kręgu Szarych Szeregów Armii Krajowej

9 stycznia 2024 r. w Teatrze im. Stefana Jaracza, mieszczącym się w Miejskim Ośrodku Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku, miała miejsce uroczystość przekazania Kroniki Kręgu Stowarzyszenia Szarych Szeregów Rój „Sosny” VII Obwód Obroża Armii Krajowej w Otwocku. Jej twórcą jest por. hm Janusz Komorowski ps. „Antek” (rocznik 1929), harcerz Szarych Szeregów i Powstaniec Warszawski, obecnie p.o. Prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK.

Redakcja

Biuletyn Informacyjny AK

Pieczołowicie przygotowywana przez niego Kronika o wadze 8,5 kg zawiera łącznie 1235 stron. Bez wątpienia można ją nazwać dziełem życia. Księga powstawała przez ponad 35 lat (założona została w 1986 r.) i zawiera materiały obrazujące nie tylko najważniejsze wydarzenia, w których uczestniczył Autor, ale również materiały, które dotyczyły osób i zdarzeń związanych z Jego działalnością. 

Ponadto zbiór zawiera zarówno relacje osobiste, jak i uczestników walk z okresu okupacji niemieckiej i PRL tj. żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów oraz archiwalne dokumenty, egzemplarze konspiracyjnej prasy Polskiego Państwa Podziemnego (historyczne i współczesne), materiały tekstowo-ilustracyjne, okolicznościowe wpisy pamiątkowe i kores­pondencję, zgromadzoną przez Autora, który podczas II Wojny Światowej należał do „Szarych Szeregów”.

Tę wspaniały i drogocenny zbiór zamyka zdjęcie pani Bożeny Krakiewicz – mistrza sztuki introligatorskiej, która dokonała renowacji Kroniki oraz wpis Autora, powierzający hm. Zbigniewowi Bugajowi (byłemu komendantowi Hufca ZHP Otwock) i Komisji Historycznej Hufca ZHP Otwock opiekę nad Kroniką. 

We wtorek 9 stycznia oryginał Kroniki został uroczyście przekazany do Hufca ZHP Otwock im. Roju „Sosny” Szarych Szeregów. Znajduje się on obecnie w Izbie Pamięci Hufca w willi „Agatka” w Otwocku – jednym z niewielu świetnie zachowanych i odrestaurowanych budynków w stylu „Świdermajer”, wybudowanym w latach 20. XX w. 

Wersja cyfrowa

Dzięki osobistemu wsparciu prezydenta Miasta Otwocka Pana Jarosława Margielskiego i wsparciu finansowemu Rady Miasta Otwocka, w tym jej Przewodniczącej Pani Moniki Joanny Kwiek, wykonano trzy repliki Kroniki oraz jej digitalizację i publikację na stronie internetowej www.szareszeregi.otwock.zhp.pl.

Strona została stworzona przez hm. Mirosława Grodzkiego, wieloletniego Komendanta Hufca ZHP Otwock, obecnie pozostającego w jego władzach. Zawiera pełną zdigitalizowaną treść Kroniki – obszerną, szczegółową, zbudowaną z relacji prasowych, indywidualnych wspomnień, zapisków, fotografii – i jest unikalnym źródłem informacji. Zachęcamy do odwiedzin tej strony, być może uda się Państwu odnaleźć wspomnienia członka rodziny, przyjaciela, znajomego. Nawigację na stronie ułatwia alfabetyczny spis nazwisk.

Jedną z replik Kroniki przekazano na ręce prezydenta Miasta Otwocka Pana Jarosława Margielskiego, drugą do Biblioteki Miejskiej w Otwocku. Prezydent Margielski dokonał ostatniego wpisu w oryginale Kroniki, dziękując w nim za niestrudzoną, wieloletnią pracę dh. Janusza Komorowskiego, zawarte w niej świadectwo historii Szarych Szeregów, Armii Krajowej, harcerzy Roju „Sosny”, Otwocka i okolic oraz zawarty w niej patriotyczny przekaz dla przyszłych pokoleń. – Świadectwa historyczne to skarby, o które należy dbać. Zaś ludzie, którzy się im poświęcają oraz je tworzą to wielkie osobowości. Nasz hufiec ma zaszczyt skupiać w swoich szeregach właśnie taką osobowość. Jest nią por. harcmistrz Janusz Komorowski, pseud. „Antek” – powiedział w trakcie uroczystości Prezydent Margielski.

Skip to content