Organ prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Dr Andrzej Borcz odznaczony medalem Pro Patria

Z dumą pragniemy poinformować, że dr Andrzej Borcz, stale współpracujący z Biuletynem Informacyjnym, badacz dziejów Armii Krajowej Obwodu AK Łańcut, został odznaczony medalem Pro Patria.

Redakcja

Biuletyn Informacyjny AK

Z dumą pragniemy poinformować, że dr Andrzej Borcz, stale współpracujący z Biuletynem Informacyjnym, badacz dziejów Armii Krajowej Obwodu AK Łańcut, został odznaczony medalem Pro Patria.

Wniosek o odznaczenie dla dr Borcza został złożony przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, o który z kolei wnioskowała Redakcja Biuletynu Informacyjnego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej!

Dr Andrzej Borcz jest autorem kompleksowego opracowania monograficznego pt. „Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1945” (Wyd. IPN). Książka ta zwyciężyła w plebiscycie „Historia Zebrana” (w głosowaniu internautów) na najlepszą książkę historyczną roku 2020 w kategorii „Okiem badacza”, zorganizowanym przez redakcje Histmag.org i Granice.pl

Okazją do wręczenia przyznanego odznaczenia, stała się doniosła uroczystość, jaka miała miejsce 23 kwietnia 2023 r. w Łańcucie. Tego dnia odbyły się uroczyste obchody Święta 10. Pułku Strzelców Konnych. Żołnierze tej formacji stacjonowali w mieście w latach 1921-1939. To właśnie Łańcut został wyznaczony na miasto garnizonowe Pułku. Łańcucianie dumni z tego, że mogą gościć u siebie polskich żołnierzy, ufundowali, w 1923 roku, sztandar pułkowy, a w 1927 roku ustanowiono pułkową odznakę.

Dzisiaj tradycje 10. Pułku Strzelców Konnych kultywuje 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Jego patronem jest gen. Stanisław Maczek, od 1938 r. (wtedy w randze płk.) dowódca 10 Brygady Kawalerii, pierwszej polskiej jednostki zmotoryzowanej, która stanowiła zalążek polskich sił pancernych. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, dowodzona przez niego jednostka zadała ciężkie straty niemieckiemu XXIII Korpusowi Pancernemu.

Podczas uroczystości swoje stoisko edukacyjne i wydawnicze prezentował rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, na którym zakupić można było wspomnianą książkę dr Andrzeja Borcza.

Redakcja BI

Skip to content