Organ prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Zmarła Teresa Stanek „Mitsuko” – Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK

Redakcja

Biuletyn Informacyjny AK

Teresa Stanek, ps. „Mitsuko”, Prezes ŚZŻAK

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Prezes ZG ŚZŻAK por. Teresy Stanek ps. „Mitsuko”.

Teresa Stanek urodziła się 13 października 1929 roku w Kielcach. W czasie okupacji uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w rodzinnym mieście. W czasie wojny współorganizowała życie kulturalne rodzinnego miasta – koncerty, wieczory poetyckie, spotkania z literatami ukrywającymi się w Kielcach.

Służbę wojskową rozpoczęła w strukturach „Szarych Szeregów”, przekazywała meldunki, była łączniczką i sanitariuszką. Wstąpiła do Armii Krajowej, brała udział w akcjach małego sabotażu. Uczestniczyła w przygotowaniach do akcji „Burza”, kolportowała materiały konspiracyjne i wykonywała wiele prac pomocniczych dla wojska.

Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała m.in. w Wydawnictwie „Czytelnik” i w Państwowym Wydawnictwie PWN, gdzie została wybrana Wiceprzewodniczącą NSZZ „Solidarność” (1980).

W latach 1990-2002 r. była Radną Dzielnicy Śródmieście i Gminy Centrum.
Od 1991 r. działała w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przez wiele lat była Prezesem Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK Korpusu „Jodła”.
Od 2021 roku pełniła funkcje Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Teresa Stanek odznaczona została m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza”, Złotą Odznaką Szarych Szeregów, Medalami „Pro Memoria” oraz „Pro Patria”. Miała stopień porucznika. 

Rodzinie i Najbliższym z powodu bolesnej straty składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Pani Tereso, będzie nam Pani bardzo brakowało. Pozostanie Pani na zawsze w naszej Pamięci.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
– ks. Jan Twardowski

Redakcja Biuletynu Informacyjnego AK
fot. Paweł KęskaUroczystości pogrzebowe Pani Prezes ŚZŻAK por. Teresy Stanek ps. „Mitsuko” odbędą się w dniu 16 września o godz. 10.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie wraz z rodziną i bliskimi pożegnamy Zmarłą na Cmentarzu Stare Powązki.
Skip to content