Organ prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Konkurs – Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa”

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa", dedykowanym zarówno najmłodszym – w wieku przedszkolnym, jak i starszej młodzieży szkolnej.  

Redakcja

Biuletyn Informacyjny AK

Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego zdumiewa do dziś. To największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, w okupowanej przez Niemców Europie, podczas II wojny światowej. Żołnierze licznych organizacji niepodległościowych zmuszeni do walki o wolną i suwerenną Polskę, także w okresie po zakończeniu II wojny światowej, pozostali wierni Ojczyźnie do końca. Na ołtarzu Jej wolności składali ofiarę swojego zdrowia i życia, walcząc z sowieckim terrorem i zniewoleniem realizowanym przez Rosjan  oraz ich polskich akolitów.

Opór polskiego społeczeństwa, bardzo często oddolny, był odruchem samoobrony przed bestialstwem i barbarzyństwem komunistycznego totalitaryzmu. Na okoliczność olbrzymiego wysiłku, jakim była osamotniona walka, zostało ustanowione święto – 1 Marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Do grona ostatnich straceńców, próbujących walczyć o suwerenność Polski, należał ppor. Henryk Wieliczko ps. „Lufa”.

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa”, dedykowanym zarówno najmłodszym – w wieku przedszkolnym, jak i starszej młodzieży szkolnej.  


Termin nadsyłania prac: 1 marca 2023 r.
Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wystawa prac konkursowych oraz wręczenie nagród odbędzie się w dn. 18 marca 2023 r. podczas uroczystości nadania tradycji oraz imienia dla 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. Podczas uroczystości wystąpi Norbert Smoła Smoliński, zespół SOUL Sanok oraz DZIECIĘCA FERAJNA. #RazemMożemyWięcej 


Materiały do pobrania:

Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, legendarnego Dowódcy 106. Dywizji Piechoty Armii

Współorganizatorem konkursu jest 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Fundacja Non Notus z Mielca, która wspólnie ze stowarzyszeniem będzie realizowała budowę pomnika poświęconego żołnierzom kresowej konspiracji okresu powojennego.

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Mariusza Błaszczaka – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,  Andrzeja Śliwki – Ministra Aktywów Państwowych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warmińsko-Mazurski oraz Fundacji Łączka. Patronat medialny – TVP Historia, Dziennik Elbląski.

Anna Szczepańska

Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgu
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej 


Skip to content