Organ prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

70. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Redakcja

Biuletyn Informacyjny AK

70 lat temu, 24 lutego 1953 roku, w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej wykonany został wyrok śmierci na generale Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu”. Aresztowany, więziony i torturowany, osądzony przez stalinowski sąd i stracony przez władze komunistyczne PRL, do dziś ma tylko symboliczny grób na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Żadne słowa nie oddadzą tego, co się tu stało. To miejsce jest także cmentarzem. Postawmy tu znak „stop”. Niech każdy się zatrzyma. Na minutę. Na sekundę. I milczy…
– powiedziała, oddając cześć swemu dowódcy Prezes ZG ŚZŻAK por. Teresa Stanek, ps. „Mitsuko”.

24 lutego 2023 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie miały miejsce uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” – dowódcy Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej (Kedywu) w czasie II wojny światowej oraz organizacji „Nie”, która po jej zakończeniu, miała kontynuować walkę o niepodległość kraju w obliczu wkroczenia Sowietów na ziemie polskie w 1944 r.

Aresztowany generał, po długim śledztwie i torturach, wskutek zbrodni sądowej okresu stalinowskiego, został zamordowany w tym miejscu przez komunistów 24 lutego 1953 r.

Dwa dni temu, w piątek o godz. 11.30 – w ciszy i skupieniu złożono kwiaty w piwnicy więzienia mokotowskiego, w miejscu egzekucji gen. „Nila”. W uroczystościach uczestniczyła Prezes ZG ŚZŻAK por. Teresa Stanek ps. „Mitsuko”, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z ramienia IPN, Michał Wiśniewski Podsekretarz Stanu w MON oraz dr hab. Filip Musiał Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

O godz. 12.00 rozpoczęły się państwowe uroczystości pod tablicą upamiętniającą zamordowanych w więzieniu mokotowskim w okresie PRL, umiejscowioną na murze więzienia mokotowskiego od ul. Rakowieckiej. Uroczystości zgromadziły licznych zaproszonych gości, przedstawicieli władz państwowych i stołecznych, organizacji samorządowych, poczty sztandarowe, a także media.

Zebranych powitał dr hab. Filip Musiał dyrektor Muzeum. Następnie Cześć swemu dowódcy – gen. „Nilowi” – oddała Prezes ZG ŚZŻAK por. Teresa Stanek ps. „Mitsuko”. W imieniu odchodzącego pokolenia AK-owców zaapelowała do zgromadzonych przedstawicieli władzy, by zrobiono wszystko, aby zachować pamięć i wiedzę o walce i poświęceniu AK-owców, o bohaterach, wychowanych w tradycjach poprzednich wielkich zrywów narodowych i powstań, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, m.in. w murach tego więzienia – symbolu prześladowań, tortur i egzekucji w okresie stalinowskim, ale także i przez cały okres komunistyczny czasów PRL.

Mieszkańcy i przyjezdni, którzy mijają mury tego więzienia, powinni móc, choć na chwilę zatrzymać się, oddać zadumie, aby trud bohaterów nie poszedł na marne, a podobne wydarzenia nigdy już nie stały się rzeczywistością.

Pod koniec uroczystości Pani Prezes Teresa Stanek przekazała na ręce Dyrektora Muzeum dr. hab. Filipa Musiała pamiątkowy medal, wydany w roku 2022, z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, której 81. rocznicę obchodziliśmy 14 lutego 2023 r.

fot. Piotr Hrycyk, Biuletyn Informacyjny AK

Skip to content