Organ prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Odszedł prof. Zbigniew Wawer

Odszedł w poniedziałek wieczorem, po długiej i ciężkiej chorobie. Pozostanie w naszej Pamięci jako wspaniały Człowiek, wybitny Historyk i wielki Patriota. Rodzinie i Najbliższym oraz współpracownikom z powodu tej bolesnej straty składamy głębokie wyrazy współczucia.

Redakcja

Biuletyn Informacyjny AK

Zbigniew Wawer

Od długiego czasu walczył z ciężką chorobą, wciąż jednak miał plany, również te związane z Biuletynem Informacyjnym. Od wielu lat pisał z pasją na łamach Biuletynu o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie czy zmaganiach w bitwie pod Monte Casino. Przez wiele lat był współpracownikiem i członkiem Rady Programowej Biuletynu, varsavianistą, muzealnikiem i historykiem wojskowości. Był też autorem wielu książek, artykułów, filmów dokumentalnych. Od 2011 roku był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej.

Niedawno – 19 listopada 2022 r. – otrzymał wyjątkowe odznaczenie za współpracę polsko-łotewską w dziedzinie kultury. Uroczysta ceremonia odbyła się w Rydze. Krzyż Uznania przyznawany jest za wyjątkowy patriotyzm i wybitne osiągnięcia społeczne, kulturalne, naukowe, sportowe oraz wychowawcze, służące dobru narodu łotewskiego. Jego dewizą jest francuska sentencja: „Pour les honnêtes gens” – „Ludziom honoru”.

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Medalem Pro Bono Poloniae, holenderskim Krzyżem Oficerskim Orderu Oranje-Nassau, fińskim Orderem Białej Róży IV klasy, Krzyżem Zasługi III klasy Ministerstwa Obrony Estonii, Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego, Krzyżem Zasługi Pierwszej Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Komandorią Krzyża Uznania Republiki Łotewskiej.

Był… Odszedł w poniedziałek wieczorem, po długiej i ciężkiej chorobie. Pozostanie w naszej Pamięci jako wspaniały Człowiek, wybitny Historyk i wielki Patriota.

Rodzinie i Najbliższym oraz współpracownikom z powodu tej bolesnej straty składamy głębokie wyrazy współczucia.

※ ※ ※

Fot. Muzeum Łazienki Królewskie

Skip to content