Organ prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Armia Krajowa
Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. „Wacek”
Żołnierz AK, więzień UB, dziennikarz, pisarz, varsavianista, ostatni „Robinson warszawski”, przez wiele lat związany z „Biuletynem Informacyjnym AK”.
Redakcja
Biuletyn Informacyjny AK
Dzień przed Wigilią – 23 grudnia 2024 r. – w wieku 98 lat zmarł Wacław Gluth-Nowowiejski ps. „Wacek” – dziennikarz, publicysta, pisarz, varsavianista, w Powstaniu Warszawskim – kpr. pchor. dowódca I drużyny 254. plutonu Zgrupowania „Żmija” oddziałów bojowych Armii Krajowej Rejonu 2 – Marymont „XXII-22”, Obwodu Żoliborz ZWZ-AK, ostatni „Robinson warszawski”.
14 września 1944 r. został ranny podczas walk na Marymoncie. Ocalał z masakry urządzonej przez Niemców w powstańczym punkcie sanitarnym przy ul. Rajszewskiej 12, podczas pacyfikacji Marymontu w dniach 14–15 września 1944 r. Ukrył się wtedy w piwnicy jednego z okolicznych domów, gdzie pozostawał do momentu wkroczenia do Warszawy oddziałów Armii Czerwonej i ludowego Wojska Polskiego – do 17 stycznia 1945 r.
W 1948 roku został aresztowany przez UB, a następnie po pokazowym procesie skazany na 8 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni i przynależność do Armii Krajowej. Wyrok odbywał w więzieniu mokotowskim oraz w więzieniu w Rawiczu, aż do amnestii w 1953 r., kiedy został zwolniony.
Był dziennikarzem w redakcjach „Dziś i Jutro”, „Za i Przeciw”, „Kurierze Polskim”, redaktorem naczelnym wydawnictw książkowych „Epoki”, autorem wielu publikacji na temat Warszawy w latach okupacji. W 1983 r. wspomagał realizację filmu dokumentalnego „Sceny z Powstania Warszawskiego”. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji.
W latach 1999 – 2001 pełnił funkcję Redaktora Naczelnego „Biuletynu Informacyjnego AK” – organu prasowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który prowadził wspólnie z żoną Anną. Kontynuował proces doskonalenia pisma, pogłębiając i poszerzając tematykę, zwiększając objętość i uwspółcześniając szatę graficzną. Na łamach „Biuletynu” zagościła już na stałe publicystyka historyczna, eseje i opracowania na temat Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, wychowania patriotycznego czy walki o niepodległość z obydwoma okupantami.
Jako varsavianista mawiał – Urodziłem się w Warszawie i Warszawa jest miastem mojego całego życia.
Wacław Gluth-Nowowiejski w redakcji „Kuriera Polskiego”, 1970 r.– fot. Archiwum Grażyny Rutowskiej / NACfot. Fundacja „Nie zapomnij o nas”
Jest autorem wielu książek o tematyce związanej ze Stolicą, m.in.: „Śmierć poczeka”, „Rzeczpospolita gruzów”, „Nie umieraj do jutra”, „Stolica jaskiń: z pamięci warszawskiego Robinsona”, „Jesień na Marymoncie”.
Szczególnie doświadczony przez życie, zawsze powtarzał – Kochani, bądźcie dla siebie dobrzy.
Cześć Jego Pamięci! W imieniu redakcji BI AK i ZG ŚZŻAK przekazujemy Rodzinie i Bliskim wyrazy serdecznego współczucia.
Szanowni Czytelnicy Biuletynu Informacyjnego AK, Niech te Święta Bożego Narodzenia[...]
Działania wydawnicze dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej